piątek, 11 kwietnia 2014

Napownice - rodzaje

NAPOWNICA PRYM
(napownica 45zł lub zestaw kaletniczy 160zł)


Do zamocowania interesujących nas zapięć oprócz samej napownicy potrzebujemy jeszcze odpowiednich końcówek - dołączanych do każdego zestawu nap/oczek/haków. 

Kupując cały zestaw kaletniczy dostajemy: 
-napownicę
-instrukcję montowania otrzymanych w zestawie nap/oczek
-zestaw nap (20szt nap do kurtek, 10szt guzików do jerseyu, 50szt oczek, 10szt nap uniwersalnych)
-elementy do dziurkowania
-walizka na cały sprzęt (szybko połamały mi się przegródki na napy, które i tak były niezbyt praktyczne bo napy mieszały się ze sobą podczas przechowywania walizki w innej pozycji niż pozioma)


Napownica jest mocna - przypomina porządne kombinerki, nigdy mi się nie zdarzyło aby napa nierówno została zamocowana, czy wygięta, dziurki da się robić w praktycznie każdym materiale od szyfonu przez podszewkę, bawełnę, skórę aż do 4mm filcu.

Minusem tej napownicy jest możliwość montowania nap tylko przy brzegu tkaniny.


Instrukcja montażu nap: KLIK


NAPOWNICA RĘCZNA
(60-120zł)
Istnieją również napownice 'ręczne', którymi montuje się napy przy użyciu młotka.

http://sklep.domanet.pl/

Sama używałam tylko guzików do jeansu montowanych za pomocą uderzenia młotkiem. Jednak po przejrzeniu opinii w internecie oraz dodając moją własną stwierdzam, że nie jest to najlepsze rozwiązanie, bowiem bardzo trudno jest zamontować napy równo.


Plusem takiej napownicy jest na pewno to, że przy jej użyciu możemy zamontować napy w dowolnym miejscu np. 50 cm od brzegu.

ZESTAW KALETNICZY POWERFIX z Lidla
(20zł)
Trzeba się z nią obchodzić dość delikatnie, przy użyciu większej siły rączki mogą się powyginać.

http://www.tactical.pl/forum/
Zdarza się również, że pękają oczka, ale to już kwestia lichego gatunku metalu z którego zrobione są oczka, a nie samej napownicy. Może być również problem ze zrobieniem dziurki w cienkim materiale np. podszewce, z grubszymi nie ma problemu.

http://www.tactical.pl/forum/

NAPOWNICA/PRASA PRZEMYSŁOWA
(200-400 zł)
Można nią zamontować praktycznie wszystkie napy, oczka, nity, guziki bez większego wysiłku, można również obciągać na niej guziki.
Minusami są na pewno gabaryty, waga (ok 7 kg) oraz cena.


NAPOWNICA DO PLASTIKOWYCH NAP
(ok. 100zł)
o niej niedługo w kolejnym poście


Jeżeli potrzebujemy jednorazowo nabić napę czy guzik warto wybrać się do pasmanterii lub punktu przeróbek krawieckich i zapytać o taką usługę.

2 komentarze:

  1. Właśnie do tej pory przeważnie tak sie u mnie robiło (chodziło), ale uniezależnienie się od tego kusi! Fajny przegląd.

    OdpowiedzUsuń
  2. Od pewnego czasu zastanawiam się nad tą sprawą. Może jak znajdę czas na jakiekolwiek szycie, to będę wiedziała, czy inwestować w napownicę... Tak czy siak, dzięki, info się przydało :)

    OdpowiedzUsuń

"Pozostawić coś po sobie,
Zapewniając dalszy byt.
By cię wiecznie pamiętano,
By nie mówił ktoś żeś tylko był."